MAREK BRACHA

Marek Bracha jest uważany za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego grę cechuje szlachetność i piękno brzmienia oraz powściągliwa i wysmakowana ekspresja. Artysta doskonale czuje się w repertuarze klasycznym i romantycznym, który z powodzeniem wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki. Pianista nieustannie zgłębia wiedzę na temat praktyk wykonawczych XVIII i XIX w.


Jako wszechstronny muzyk, sięga jednak również po repertuar współczesny i z sukcesem dokonuje światowych prawykonań. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, mając już za sobą udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Chile oraz Wenezueli.
Swoimi występami na całym świecie konsekwentnie promuje muzykę polską. Regularnie współpracuje z takimi dyrygentami jak Alun Francis, José Maria Florêncio, Wojciech Rodek, Jakub Chrenowicz czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Agatą Szymczewską, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami Royal String Quartet i Meccore String Quartet.
W czerwcu 2013 roku ukazała się debiutancka, solowa płyta Marka Brachy, na której znalazły się utwory Fryderyka Chopina. Płyta została wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
W styczniu 2014 roku Marek Bracha wystąpił w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, wykonując pod batutą Jacka RogaliConcertino na fortepian i orkiestrę Władysława Szpilmana. W trakcie tego koncertu pianista prawykonał również ConcertinoJoanny Bruzdowicz.
Artysta interpretuje też dzieła polskich kompozytorów młodego pokolenia. Podczas XXVIII Warszawskich Spotkań Muzycznych (2014) wykonał premierowo Sonatę na fortepian i skrzypce Ignacego Zalewskiego (wraz z Agatą Szymczewską), a w tym samym roku w Darmstad Koncert podwójny na fortepian i akordeon Dariusza Przybylskiego (z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej).
Marek Bracha z powodzeniem popularyzuje polską muzykę za granicą. Już trzy razy występował podczas prestiżowych wystaw EXPO: w 2000 roku w Hanowerze, 2005 w Aichi (Japonia) oraz 2015 w Mediolanie.
W styczniu 2014 roku artysta odwiedził Chile, gdzie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Semanas Musicales we Frutillar, zaprezentował utwory Chopina, Szymanowskiego, Szpilmana i Panufnika.
Do najważniejszych osiągnięć pianisty w ostatnich miesiącach należą: wykonanie Koncertu as-moll na dwa fortepiany Maxa Brucha (wraz z Tamarą Granat i Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego) oraz występy z Tobiasem Kochem w Teatrze Wielkim w Warszawie w ramach cyklu "Preludium premierowe".
1 października - ponownie z Tamarą Granat - zagrał zaś na jednym z pierwszych koncertów nowego sezonu artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Pianista ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.
Artysta jest podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w latach 2004/2005. Dwukrotnie został stypendystą Ministra Kultury (1997 i 2005) oraz Prezesa Rady Ministrów (2003). W roku 2009 uzyskał stypendium od St. Marylebone Educational Foundationw Londynie. Rok później otrzymał nagrodę fundacji PRO POLONIA oraz stypendium fundacji "O lepsze jutro". W styczniu 2011 został objęty programem stypendialnym Ministra Kultury "Młoda Polska".
Marek Bracha ma w swoim dorobku artystycznym liczne nagrody oraz wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. Do ostatnich należy II nagroda (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w sierpniu 2010 roku. W październiku tego samego roku artysta znalazł się w grupie 4 pianistów reprezentujących Polskę w II etapie XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.
W 2011 roku, dzięki stypendium ufundowanemu przez Worshipful Company of Musicians w Londynie, pianista został objęty prestiżowym programem naukowym Junior Fellowship w Royal College of Music w Londynie, który zakłada pracę badawczą nad techniką wykonawczą na instrumentach historycznych, a także wykłady i zajęcia ze studentami.
Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.