mężczyzna grający na perkusji

Jazz to niesamowita kombinacja kilku gatunków muzycznych, w tym afrykańskiej muzyki ludowej i bluesa. Jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów dla tego rodzaju muzyki jest saksofon. Ilość muzyków grających w zespole jazzowym jest ściśle uzależniona od stylu jaki wykonują. Od tego też zależy rodzaj używanych instrumentów. Jednak każdy zespół jazzowy dzieli się na dwie sekcje: rytmiczną i solistów. Do każdej z nich przypisuje się inne instrumenty.

 

Sekcje w zespole jazzowym

Sekcja rytmiczna jest podstawą wielu zespołów. Składa się ona przede wszystkim z basu, np. gitary basowej i bębnów, np. perkusji. Sekcję tę można jednak wzbogacić o gitary i instrumenty klawiszowe. Jak sama nazwa wskazuje muzycy w tej sekcji odpowiadają za rytm. Jest to podstawa harmonicznego zgrania między całym zespołem.

Sekcja solistów odpowiada za linię melodyczną. Tak samo jak w rytmicznej mogą się w niej znaleźć gitary i instrumenty klawiszowe. Jednak podstawą muzyki jazzowejinstrumenty dęte, które przypisane są wyłącznie do sekcji solistów. Ten gatunek wyróżniają przede wszystkim saksofon i trąbki, które nadają jazzowi oryginalne brzmienie.

 

Ilość muzyków w zespole jazzowym

Trio, kwartet, czy kwintet? Ilość muzyków w zespole, zależy przede wszystkim od stylu jazzu, ale też miejsc, w których występują. Przeciętnie zespoły jazzowe liczą od trzech do siedmiu muzyków, natomiast big-bandy przekraczają tę liczbę. Ilość osób grających wpływa na rodzaje instrumentów. Przykładowo skład kwartetu może wyglądać tak: bas, perkusja, fortepian, saksofon. Często jeden z muzyków odpowiada również za wokal. Jednak taki skład nie jest standardem. Muzyka jazzowa pozwala na dużą wolność w interpretacji i improwizacji wykonawców. Jak wiele gatunków nieustannie się zmienia i rozwija.