Capella Corale Varsaviana to profesjonalny chór, zrzeszający zawodowych wokalistów i muzyków.
Chór ten wystepuje na koncertach, festiwalach i uczestniczy w nagraniach muzyki polskich kompozytorów współczesnych takich jak Jan A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę filmową), Stanisław Syrewicz, Michał Lorenc, Krzesimir Dębski, Abel Korzeniowski, Bartłomiej Gliniak i inni Capella Corale Varsaviana nie stroni też od prywatnych zamówień takich jak oprawy ślubów w najpiękniejszych świątyniach Polski ( Kościół w Św. Lipce, Kościół św. Anny i św. Krzyża w Warszawie).

Chór Cappella Corale Varsaviana powstał w 2007 roku przy współpracy Romana Rewakowicza – dyrygenta aktywnego zarówno w dziedzinie chóralnej jak i orkiestrowej z Małgorzatą Szymanek-Piotrowską – muzykiem i menadżerem o wieloletnim doświadczeniu chóralnym.

Zespół skupia miłośników muzyki chóralnej różnych epok i okresów historycznych. Jego członkowie to głównie zawodowi muzycy – absolwenci i studenci różnych wydziałów wyższych uczelni muzycznych Polski. Śpiewają w nim zarówno wokaliści, jak i absolwenci i studenci teorii muzyki, wydziału edukacji muzycznej – dyrygentury chóralnej, muzykologii oraz instrumentaliści.
Zespół ma na swoim koncie udział w licznych nagraniach muzyki do filmów produkowanych zarówno w kraju jak i za granicą. Na uwagę zasługuje rejestracja muzyki filmowej takich kompozytorów jak Jan A.P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę filmową), Stanisław Syrewicz, Michał Lorenc, Krzesimir Dębski, Abel Korzeniowski, Bartłomiej Gliniak i inni. Chór wziął m. in. udział w nagraniu muzyki Jana A.P. Kaczmarka do najnowszej ekranizacji słynnej powieści Lwa Tołstoja „Wojna i pokój”. Dokonana na przełomie 2010 i 2011 roku rejestracja muzyki Michała Lorenca do najnowszego filmu o Janie Pawle II – „ Szukałem Was”, zaowocowała zaproszeniem zespołu do Rzymu do wykonania Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca. Ten uroczysty koncert w kościele Św. Ignacego Loyoli, w którym wystąpiła m.in. także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, został pomyślany jako artystyczny finał uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. 2 maja 2011 zespół wziął udział w porannej Mszy Dziękczynnej za Beatyfikację Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie wykonując wraz z innymi chórami i NOSPR specjalnie na tę okazję skomponowaną Mszę Marco Frisiny, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.
W czerwcu 2011 roku, zespół dokonał również rejestracji muzyki Krzesimira Dębskiego do filmu „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana. W kwietniu 2016 roku w Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie chór zarejestrował nowe dzieło Michała Lorenca, które kompozytor napisał z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski.
Szczególne zamiłowanie i znajomość muzycznych tradycji wschodniego chrześcijaństwa przez Romana Rewakowicza skłania zespół również do repertuaru muzyki prawosławnej, w tym wspaniałego „Całonocnego czuwania” (Wsienosznoje bdnienije) Sergiusza Rachmaninowa. W 2007 roku zespół wystąpił w Zamku Królewskim w Warszawie na wspólnym koncercie z Rosyjskim Państwowym Chórem Kameralnym w ramach Sezonu Kultury Rosyjskiej w Polsce. W grudniu 2008 roku Cappella Corale Varsaviana wystąpiła z dużym powodzeniem w Moskwie i Jarosławiu na zakończenie Sezonu Kultury Polskiej w Rosji. Zespół brał także udział w Warszawskim Festiwalu Chóralnym „Na Królewskim Trakcie” z programem Polskiej i ukraińskiej muzyki sakralnej.
Na przełomie czerwca i lipca 2018 r. Fundacja "Pro Musica Viva" zorganizowała tournee koncertowe Chóru Cappella Corale Varsaviana pod dyrekcją Romana Rewakowicza do miast Białorusi i Ukrainy a w pierwszym tygodniu października do największych miast Litwy i Łotwy w oparciu o dotacje Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Norodowego, Miasta Stołecznego Warszawy oraz ZAiKS. Program koncertów wypełniła polska muzyka chóralna a cappella XVI - XXI w. i złożyły się nań utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Feliksa Nowowiejskiego, Juliusza Łuciuka, Henryka Mikołaja Góreckiego, Bartosza Kowalskiego, a także kompozytora białoruskiego Dmitry Łybina i kompozytora ukraińskiego Bohdana Sehina oraz litewskiego kompozytora Vidmantasa Bartulisa. Koncerty odbyły się w Brześciu, Mińsku, Kijowie, Żytomierzu, Chmielnickim i Lwowie przy współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Brześciu, Białoruskim Związkiem Działaczy Muzycznych i Stowarzyszeniem Młodych Białoruskich Kompozytorów, Instytutem Polskim w Mińsku, Instytutem Polskim w Kijowie, Narodowym Chórem Ukrainy "DUMKA" oraz Filharmoniami w Żytomierzu, Chmielnickim i Lwowie, a następnie w Rydze, Dyneburgu, Wilnie i Kownie przy współpracy z Chórem Kamer, Klubem Polskim Polonez w Rydze, Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu, Instytutem Polskim w Wilnie i Filharmonią w Kownie.